Bhagavad-gítá


XVI.

Az isteni és démoni természet

1-3A Magasztos Úr szólott:

Félelemnélküliség, léttisztítás, a lelki tudás művelése, adományozás, önszabályozás, áldozatok végrehajtása, a Vedák tanulmányozása, vezeklés, egyszerűség, erőszak nélküliség, igazmondás, mentesség a haragtól, lemondás, békesség, idegenkedés a hibakereséstől, könyörületesség, mentesség a kapzsiságtól, kedvesség, szerénység, rendít­hetetlen elszántság, életerő, megbocsátás, kitartás, tiszta­ság, valamint mentesség az irigységtől és a becsvágytól – ó, Bharata fia, ezek a transzcendentális tulajdonságok az isteni természettel megáldott ember jellemzői.

4Ó, Pártha, büszkeség, dölyf, beképzeltség, düh, dur­vaság és tudatlanság tartozik a démoni természethez.

5A transzcendentális tulajdonságok elősegítik a fel­szabadulást, míg a démoniak kötöttséget eredményeznek. Ne aggódj, ó, Pándava, mert te isteni jellemmel születtél! 6Ó, Prthá fia, kétféle teremtett lény van ebben a világ­ban: az egyiket isteninek, a másikat démoninak hívják. Az isteni tulajdonságokról már bővebben szóltam. Hallj most tőlem a démoniról is!

7A démoni emberek nem tudják, mi a helyes és mi a helytelen cselekvés. Sem tisztaság, sem helyes viselkedés, sem pedig igazlelkűség nem található bennük. 8Azt mondják, hogy ez a világ irreális, s nincsen alapja, sem irányító Istene. Szerintük a nemi vágy hozta létre, semmi más. 9Az efféle végkövetkeztetéseket követve, az énü­ket vesztett, értelmetlen, démoni emberek kedvezőtlen, szörnyű tettekbe fognak, hogy romba döntsék a világot.

10A kielégíthetetlen kéjnél, a gőgnél és hamis tekin­télynél keresnek menedéket, a múlandó vonzza őket, s ily módon az illúzió hatása alatt mindig tisztátlan munkára tesznek fogadalmat. 11-12Hiszik, hogy az élet végéig tartó érzékkielégítés az emberi civilizáció legfontosabb szüksége, ezért aggodalmuk nem ismer határt. Sok-sok ezer vágy, kéj és düh köti őket, s az érzékek kielégítésé­hez szükséges pénzt illegális eszközökkel szerzik meg. 13-15A démoni ember így gondolkodik: "Milyen nagy vagyonnal rendelkezem! A terveim szerint ez még egyre gyarapodni fog. Mind az enyém most, de a jövőben még több lesz... Volt egy ellenségem, de már megöltem. Előbb-utóbb a többivel is elbánok majd... Én vagyok mindennek az ura, mindennek az élvezője, tökéletes, hatalmas és boldog. Én vagyok a leggazdagabb, és arisztokratikus családból származom. Nincs nálam hatalmasabb és boldogabb... Áldozatokat hajtok majd végre, valamennyit adományozni is fogok, így élvezem majd az életet." Ily módon téveszti meg a démont a tudatlanság.

16A számtalan aggodalomtól megzavarodva, a káprá­zatok szövevényébe keveredve, erősen kötődnek az érzéki örömökhöz, és ocsmány pokolba csúsznak. 17Önelégül­tek, örökké szemtelenek, s a vagyontól és a hamis tekin­télytől megmámorosodván néha áldozatokat hajtanak vég­re, de csak névleg, mellőzvén az Írások minden előírását és szabályát.

18A démonok a hamis egonál, a hatalomnál, dölyfnél, bujaságnál és dühnél keresnek menedéket, gyalázzák az igazi vallást, és irigyek lesznek az Istenség Legfelsőbb Személyiségére, aki nemcsak mások testében, de az övé­kében is ott lakozik.

19Az anyagi lét óceánjába, a különféle démoni fajok méhébe dobom a gyűlölködőket és gonoszokat, akik az emberiség alját képezik.

20Ó, Kuntí fia, ezek a balgák ismételten démoni fa­jokban fognak megszületni, engem sohasem érhetnek el. Fokozatosan a lét legförtelmesebb fajtájába süllyednek.

21Három kapu vezet a pokolba: kéj, düh és kapzsiság. Minden józan embernek meg kell válnia tőlük, mert a lé­lek degradálásához vezetnek. 22Ó, Kauntéja, aki kike­rülte a tudatlanság e három kapuját, az olyan tettekbe fog, melyek elősegítik az önmegvalósítást. Ily módon fokoza­tosan eléri a legvégső célt. 23De aki félredobja az Írások szabályozó parancsait, és a kéjtől indítva a saját szeszé­lyeire hallgatva cselekszik, az sem a tökéletességet, sem a boldogságot, sem pedig a legvégső célt nem éri el.

24Az Írások irányadásából kell megérteni, hogy mi a kötelesség és mi nem. Miután az ember megismerte e sza­bályokat, cselekedjék úgy, hogy fokozatosan fejlődhessék általuk.

< A Legfelsőbb Úrról szóló jóga | Bhagavad-gítá | A háromféle hit >

Page last modified on May 31, 2008, at 09:11 AM